Villa Hotel 216

by leah 21. March 2008 11:15
Så er turistsæsonen godt i gang i Bahrain. Villa Hotel 216 er allerede på sit andet hold gæster, så de fleste udflugtsmål er også blevet besøgt 2 gange. Den lokale moske er derfor overbevist om min snarlige omvendelse, nu jeg hele tiden kommer rendende og allerede har meddelt, jeg kommer igen med hold 3 om en uge. De vil derfor lave en lille folder til mig med oversatte tekster fra koranen. De skulle lige vide.

Båden er kommet i godt brug. Vi tager ofte på tur blandt andet til en lille sandbanke, der kun er at se ved lavvande. Sandbanken grænser op til Qatar, så vi passer pænt på ikke at komme alt for langt på afveje.

I souqen er vi også blevet stamkunder. Især guldsouqen nyder godt af besøg fra Danmark, men der falder naturligvis også lidt af i den almindelig souq. Især sektionen med krydderier og nødder tiltrækker, med sine fantastiske dufte og synsindtryk. Her faldbydes som altid safran, men på turen derhen tilbydes vi også syngende kameler og moske vækkeure. Kurt faldt for denne lækre kreation, som han bare måtte eje. Vi efterlod den lokale butiksejer glad og smilende, hvilket vist bare var et undertrykt grin.

Tags:

Comments (2) -

Karina Porse Rasmussen
Karina Porse Rasmussen
3/24/2008 11:11:00 PM #

Det ser jo fantastisk ud! Her i Danmark bliver det ved med at sne med jævne mellemrum, og her er p....koldt!! Ville ønske jeg også fulgtes med hold 3 af de berygtede danske turister... Men det må desværre blive næste gangSmile

Stenhuggeren
Stenhuggeren
5/13/2008 3:21:00 PM #

Ja, Leah.
Det var en dejlig uge, men det tøj du fik mig til at købe (-: er lidt for koldt til dise breddegrader, men så har jeg det til en anden gang !
Og så undskyld. Den mail jeg sendte den dag du blev et år ældre kom retur p.g.a. en forkert mailadresse så hermed et forsinket tillykke fra din gamle onkel og tante..

Comments are closed

Leah i Bahrain

Leah bor og arbejder i Bahrain, og bruger denne blog til lidt løst og fast og ikke mindst at undre sig over livet i et lille smørhul i Mellemøsten

Tag cloud

    Month List

    Page List